11.9 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

LIGA NAŢIONALĂ DE BASCHET FEMININ / Echipa CSBT Alexandria a pierdut meciul cu Universitatea Cluj-Napoca după două reprize suplimentare!

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Echipa de baschet feminin CSBT Alexandria a pierdut sâmbătă seara, acasă, partida cu Universitatea Cluj-Napoca cu 92-98 (18-23, 14-27, 19-17, 27-11, 7-7, 7-13), după un meci nerecomandat persoanelor cardiace. Personal, mărturisesc că nu am mai asistat la o asemenea dispută, cu o desfăşurare extrem de tensionată, plină de dramatism, îndeosebi în partea de final, când pe teren s-a jucat cu o ambiţie impresionantă, iar în micuţa tribună de la sala de sport a Colegiului Naţional Alexandru D.Ghica atmosfera a fost senzaţională.

Anunţată, totuşi, ca favorită în acest meci, Universitatea a început cu G.Irimia, A.Mandache, T.Harrison, D.Brittany şi A.Ross, de partea cealaltă, la CSBT, formula de start incluzând pe S.Arnold, S.Rule, A.Podar, M.Mullings şi C.Bartee. Oaspetele au făcut repede 5-0, pe fondul unei anumite crispări inexplicabile în tabăra gazdelor, dar pe ansamblu primul sfert a fost echilibrat, cu egalităţi şi alternanţe la conducere. Desprinderea clujencelor s-a făcut după minutul nouă şi avantajul acestora s-a mărit chiar la zece puncte la începutul sfertului doi. Intervalul de timp respectiv a fost unul de coşmar pentru teleormănence, care au ajuns şi la 20 de puncte în spatele adversarelor. Cu un plus de 18 puncte la pauza mare, era clar că învingătorul meciului nu putea fi până la urmă decât gruparea din Ardeal. Sfertul trei devine echilibrat, alexăndrencele sunt mai atente în apărare, dintre ele Shanita Arnold, Sattoria Rule şi Carla Bartee fiind greu de ţinut. Spre lauda lor, gazdele nu renunţă la luptă şi încep în forţă sfertul patru, chiar dacă cele 16 puncte sunt, evident,  „piatra de moară”. Revenirea este miraculoasă, mingea aruncată la coş de elevele tehnicianului Mădălin Piperea trecând tot mai des prin inel. Astfel, cu circa patru minute înainte de final scorul devine 69-72. Spectatorii, uluiţi parcă de această schimbare, se „trezesc” din amorţeală şi cer zgomotos mai mult… Clujul, superioară ca medie de talie, nu cedează, iar excelenta D.Butulija mai aduce trei puncte la zestrea Universităţii: 74-78. S-a terminat ? Nu, deoarece Sattoria Rule şi apoi Shanita Arnold aduc de la libere egalitatea (78-78). Şi, incredibil, în ultima secundă CSBT are şansa de a câştiga, pentru că Shanita Arnold se lansează spre panoul advers, clujencele evită faultul, iar mingea refuză să intre în coş. Se intră în prelungiri, ambele echipe sunt mai prudente în fazele ofensive şi în ultimele 130 de secunde ale acestei reprize suplimentare egalitatea rămâne blocată la 85-85, după ce, de asemenea, Shanita Arnold are ocazia de a reuşi coşul decisiv. Din nou prelungiri, din nou emoţii şi intensitate maximă pe teren şi pe marginea lui, dar şi în rândul publicului local. Din păcate, nici acum şansa nu surâde gazdelor. In absenţa Carlei Bartee, care a ieşit pentru cinci greşeli personale încă din minutul 38, Megan Mullings este marea ghinionistă a acestui interval, cu patru ratări din apropierea panoului, plus irosirea a două lovituri libere. În aceste condiţii, ardelencele gestionează cu maturitate ultimele secunde şi câştigă fără probleme. Sigur, gazdele nu-şi pot stăpâni lacrimile, dezamăgirea este şi în tribună, însă toată lumea – jucătoare, antrenori, suporteri – aplaudă cu sportivitate pentru că au fost martori cu toţii la un spectacol excepţional, care a făcut o propagandă deosebită acestui sport frumos.

Pentru CSBT au evoluat Sattoria Rule – 26 (3×3) puncte, Shanita Arnold – 22 (1×3) p, 6 recuperări şi 5 pase decisive, Carla Bartee – 16 (2×3) p, Alina Podar – 9 p, Megan Mullings – 8 p şi 7 recuperări, Viorela Voicu – 8 p şi 8 recuperări, Ivana Grbic – 2 p  şi   Mihaela  Mihai – 1 p.  La Universitatea  au  jucat  D.Butulija – 22 (4×3)  puncte, 9 recuperări şi cinci pase decisive, T.Harrison – 19 (1×3) p, A.Mandache – 18 (2×3) p, O.Agunbiade – 13 p şi 9 recuperări, G. Irimia – 10 (1×3) p, B.Denson – 7 p şi 11 recuperări, A.Ross – 6 (2×3) p, B.Voica – 3 (1×3) p şi M.Sfîrlea.

Aparent, este greu de stabilit ce a contribuit la acest rezultat. Totuşi, statistica atestă că aruncările de trei puncte şi recuperările au făcut diferenţa în favoarea învingătorului.

Brigada de arbitri, alcătuită din Costin Bogdănescu (Bucureşti), Alexandru Anica (Târgovişte) şi Răzvan Opriş (Sibiu), nu a avut o misiune uşoară, dar eu consider că au dus cu bine la capăt acest meci, numărul mare de faulturi comise de clujence fiind motivat de agresivitatea cu care s-au apărat.

În urma acestui rezultat, CSBT Alexandria rămâne în clasament pe locul opt cu 20 de puncte, dar echipa din Tg. Mureş devine ameninţătoare cu 19 puncte, ce-i drept având un joc mai mult. Universitatea a urcat pe poziţia a treia cu 27 de puncte (11 victorii şi cinci înfrângeri).

Surpriza etapei a 16-a a LNBF poate fi considerată victoria arădencelor cu CSM Târgovişte (72-69, după o repriză de prelungiri). ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe a învins greu pe Olimpia CSU Braşov (74-71), CSM Satu Mare a trecut în deplasare de ACS BC Sirius Tg.Mureş (91-81), în timp ce Phoenix Galaţi a câştigat lejer disputa cu Politehnica Naţional Iaşi (83-55).

Pentru CSBT Alexandria urmează alte două partide dificile, tot acasă, cu Braşovul (28 ianuarie) şi cu Târgovişte (1 februarie), ultima confruntare fiind o restanţă din etapa a XII-a.