15.1 C
Judeţul Teleorman
sâmbătă, aprilie 20, 2024

LIGA 3 DE FOTBAL / VICTORIE CATEGORICĂ PENTRU FCM ALEXANDRIA ÎN FAŢA UNUI ADVERSAR MODEST

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Refuz să cred că exista cineva între iubitorii fotbalului care să nu pună „1” solist la întâlnirea din Liga 3, seria a treia, dintre FCM Alexandria şi CS Mioveni 2, disputată vineri în etapa a XII-a. Scorul final, 4-0 (1-0) oglindeşte diferenţa de valoare între o echipă, neînvinsă, care se bate pentru fotoliul de lider în clasament, şi o alta (locul 12) ce nu a înscris decât un gol  în meciurile susţinute în deplasare.

Dar, înainte de a face un scurt comentariu despre această partidă, voi consemna gestul frumos al conducerii  clubului din reşedinţa  judeţului Teleorman de a marca printr-o micro-festivitate trecerea recentă în eternitate a unui activ iubitor al sportului local,  profesorul Alexandru Olaru. Preşedintele FCM, Bogdan Ciobanu, a rostit la microfon câteva cuvinte emoţionante şi a înmânat apoi fiului fostului jucător, antrenor şi pedagog, o minge, o plachetă şi un tricou, un moment de reculegere completând momentul.

Sub aceste auspicii a început confruntarea dintre alexăndreni şi argeşeni, pe o vreme superbă de toamnă, ideală pentru fotbal. Ca şi în alte dispute de pe terenul propriu, teleormănenii au părut timoraţi în primele minute, aruncatul balonului spre poarta adversă, la întâmplare, neajutând atacanţii lipsiţi de suportul nemijlocit al mijlocaşilor. Dar, după o ocazie a oaspeţilor, gazdele au deschis scorul prin Floricel, în minutul 25, în urma unei lovituri libere indirecte, mingea „mişcată” scurt de Radu pentru fundaşul central al alexăndrenilor trecând prin zidul aflat la zece metri de poartă. Dacă până la pauză ocazii clare au mai fost (cea a lui Călin fiind rarisimă!) destul de puţine, în repriza a doua FCM a dominat cu autoritate. Apetitul ofensiv a crescut prin introducerea lui Căpăţână (iniţial incert pentru acest meci), dar şi prin trecerea la un joc mai combinativ, în faţa unei apărări supraaglomerate, modestă valoric, totuşi. Aşa s-au născut golurile următoare, frumoase (Căpăţână – min.64 şi Gheorghe – min.75), cel de-al patrulea fiind un autogol în minutele de prelungire. Argeşenii, deşi nu prea au trecut de mijlocul terenului în repriza a doua, puteau reuşi golul de onoare la singura lor fază mai periculoasă din această parte, însă portarul Olteanu a avut o intervenţie excelentă la o lovitură liberă exexutată din marginea careului de 16 metri. La FCM au evoluat Olteanu – Sîrbu (Barbălată), Floricel, Ciocoteală, Gheorghe, Vîrtej, Oprescu (Căpăţână), Desculţu (Terci), Radu, Călin (Boşoteanu) şi Calofir.

Aşadar, un meci frumos, cu numeroase faze de atac, la ultima întâlnire din acest an cu suporterii alexăndreni. În opinia mea, cred că jucătorii FCM-ului ar trebui să aibă o altă atitudine vis-a-vis de încasarea cartonaşelor galbene. Nu înţeleg de ce este nevoie să primeşti patru într-o dispută cu o grupare inferioară valoric. Iar dincolo de amenzile plătite de club, se adaugă absenţa obligatorie a unor jucători în partidele următoare, din cauza cumulului de asemenea sancţiuni. Şi pe alexăndreni îi aşteaptă în ultima etapă a turului o deplasare deloc uşoară la Astra 2, unde, cu siguranţă, antrenorul Romulus Ciobanu şi-ar fi dorit alinierea celui mai bun unsprezece.

Şi celelalte echipe din Teleorman au obţinut rezultate bune în penultima etapă din tur. Voinţa Turnu Măgurele a trecut acasă de Atletic Bradu cu 3-0 (2-0), prin golurile înscrise de Oprea, Mărioara şi Suciu. Sporting Roşiori a remizat la Tunari, scor 0-0. În clasament, FCM Alexandria rămâne pe locul doi cu 27 puncte (dar la două distanţă de lider, Petrolul Ploieşti, care a terminat sâmbătă la egalitate, 0-0, cu Astra 2), Voinţa pe doi cu 24 puncte şi Sporting  pe poziţia a zecea, cu 11 puncte. Săptămâna viitoare, în ultima etapă, FCM va înfrunta în deplasare pe Astra 2, Voinţa joacă la Mioveni, iar Sporting va primi vizita echipei Flacăra Moreni.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Noi contracte de finanțare prin ”Anghel Saligny”. Extindere rețea apă, la Frumoasa, și asfaltare drumuri, în comuna Mârzănești

”Prin intermediul programelor coordonate de Ministerul Dezvoltării, locuitorii au acces egal la servicii de calitate. Avem, deja, exemple de...