vineri, martie 29, 2024

LIGA 3 DE FOTBAL / FCM ALEXANDRIA A CÂŞTIGAT LEJER ÎN DEPLASARE

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

În etapa a doua a Ligii 3 de fotbal, începută cu disputele programate vineri, echipa FCM Alexandria a obţinut o victorie categorică în deplasarea de la Domneşti, 3-0 (1-0). Formaţia locală din Ilfov, Viitorul, care în prima etapă nu a cedat uşor la Ploieşti (1-3) în confruntarea cu Petrolul, adică cu principala favorită la promovarea în Liga a II-a, părea că va pune probleme teleormănenilor. Numai că elevii antrenorului Romică Ciobanu au înscris relativ repede, prin Călin în minutul 27, pentru ca după pauză să-şi mărească avantajul din prima repriză. Astfel, Desculţu a marcat în minutul 57, tabela fiind închisă apoi de Oprescu, în minutul 65.

Aşadar, un succes clar, alexăndrenii având în prezent maximum de puncte, şase, după cele două etape din ediţia 2017-2018 a Ligii 3 de fotbal. Probabil, în meciul următor, acasă cu Sporting Roşiorii de Vede (ce derby judeţean va fi!), vom avea imaginea mai clară a forţei grupării din reşedinţa Teleormanului în noul sezon competiţional.

În deplasare a jucat sâmbătă în cadrul etapei a doua şi nou promovata Voinţa Turnu Măgurele (Saelele), care s-a impus la Popeşti Leordeni cu 3-1. Gazdele au condus cu 1-0, au rămas fără un jucător din minutul 39 (eliminare), dar în repriza a doua oaspeţii au marcat de trei ori prin Fotescu, Sălcianu şi Mihaiu, în ultimele zece minute (!) ale partidei.