vineri, martie 29, 2024

LIGA 3 DE FOTBAL / CSM ALEXANDRIA ESTE LIDERUL SERIEI A III-A

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

CSM Alexandria a câştigat acasă derby-ul cu CSM Slatina din Liga 3 de fotbal, cu 2-0 (2-0). Oltenii, lider în clasament până la acest meci, păreau favoriţi, întăririle din pauza competiţională cu jucători de la FC Argeş, Geto-Dacica Bucureşti sau SR Braşov, având ca obiectiv constituirea unei echipe puternice, care să promoveze în eşalonul fotbalistic superior. Numai că la Alexandria au întâlnit o formaţie ambiţioasă, bine organizată, în ciuda absenţelor datorate accidentărilor. (De pildă, mijlocaşul Mitran este o pierdere importantă).

Gazdele au deschis relativ repede scorul, în minutul 8 prin Matei, fundaşul Sîrbu majorându-l apoi în minutul 36. Repriza a doua nu a adus modificări pe tabela de marcaj, deşi oaspeţii au sperat într-o revenire. Antrenorul Alin Pânzaru a început cu formula Olteanu – Sîrbu, Ciocoteală, Ov.Gheorghe, Desculţu, Popa, Vîlcică, Precup, Matei, Manole, Iakabfi.

Cu acest nou succes, teleormănenii se menţin neînvinşi în Liga 3, ediţia 2019-2020, urcând pe prima poziţie a clasamentului cu zece puncte şi golaverajul 5-0. Locurile următoare sunt ocupate de CSM Slatina (9 puncte) şi Progresul Spartac Bucureşti (8 puncte). Etapa viitoare, CSM Alexandria va evolua în deplasare, cu Flacăra Moreni.

Din păcate, Sporting Roşiori (echipă retrogradată care a solicitat reînscrierea în Liga 3 – ?!). a pierdut pe terenul propriu cu puştii „satelitului” Universitatea Craiova 2, la un scor categoric (0-3).