sâmbătă, aprilie 20, 2024

DIVIZIA DE HANDBAL / CSM ALEXANDRIA CONTINUĂ ŞIRUL VICTORIILOR

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Meciul dintre CSM Alexandria şi CSU Piteşti din Divizia A de handbal masculin, găzduit duminică seara de Sala Polivalentă, se anunţa a fi unul la discreţia teleormănenilor. Mai ales că, în tur, la Piteşti, ei s-au impus cu 31-24, iar argeşenii au strâns doar patru succese în actuala ediţie de campionat. Sigur, de data aceasta scorul final, 26-22 (14-13), nu reflectă, totuşi, realitatea din teren, oaspeţii echilibrând disputa într-o mică măsură. Gazdele au condus permanent (12-6 la jumătatea primei reprize), însă eliminarea (cartonaş roşu!) lui Claudiu Stan în minutul 18, a dereglat parcă jocul formaţiei favorite. În aceste condiţii, rezultatul de la pauză poate părea surprinzător. În partea a doua piteştenii au devenit mai curajoşi, profitând şi de multele ratări ale elevilor antrenorului Liviu Candidatu. Numai că au avut în faţă un portar inspirat (Virgil Nicolae), care a dat încredere coechipierilor. Astfel, diferenţa s-a menţinut permanent în favoarea lor, rezultatul final asigurându-se fără emoţii deosebite.

Cu această nouă victorie, care măreşte la nouă seria succeselor consecutive, CSM trece iarăşi în fruntea clasamentului, cu 30 de puncte, la fel ca AHC Dobrogea Sud Constanţa II, dar cu un golaveraj superior. În etapa următoare, ultima din formatul tur-retur I, CSM va avea în deplasare un meci mai dificil, cu CSM Bucureşti DIVA, grupare pe care au învins-o greu la Alexandria (în ultima secundă), cu 28-27.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Noi contracte de finanțare prin ”Anghel Saligny”. Extindere rețea apă, la Frumoasa, și asfaltare drumuri, în comuna Mârzănești

”Prin intermediul programelor coordonate de Ministerul Dezvoltării, locuitorii au acces egal la servicii de calitate. Avem, deja, exemple de...