11 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

BASCHET FEMININ: Aproape de victorie la Satu Mare, CSBT Alexandria a pierdut în prelungiri

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Echipa de baschet feminin CSBT Alexandria a pierdut şi în etapa a patra a noii ediţii a Ligii Naţionale, miercuri seara la Satu Mare, înfrângere care vine după alte două eşecuri, la Sf.Gheorghe şi Galaţi. Jucătoarele pregătite de profesorul Mădălin Piperea au fost însă aproape de victorie, gazdele impunându-se în timpul de prelungire, după un scor egal la finalul sfertului patru (79-79). CSM a câştigat această partidă cu 92-84 (19-19, 26-21, 19-19, 15-20, 13-5), diferenţă concretizată în cele cinci minute suplimentare prevăzute de regulament în astfel de cazuri.

Potrivit casetei statistice de pe site-ul Federaţiei Române de Baschet, disputa a început sub semnul echilibrului, cele două echipe trecând pe rând la conducere pe tabela electronică. Gazdele au egalat practic (19-19) cu 16 secunde înainte de terminarea primului sfert. În  următoarea  perioadă de joc, sătmărencele au  un avantaj  mai mare (33-24) la jumătate, pentru ca apoi să-l urce la 13 puncte, după ce alexăndrencele nu au înscris pe parcursul a 191 de secunde. Până la urmă repriza întâi consemnează un 45-40 pentru CSM, diferenţă menţinută şi la capătul sfertului trei (64-59). Totuşi, este evident că echilibrul de până acum nu anticipează un învingător cert. Sfertul  patru va consemna prestaţia mai bună a elevelor tehnicianului Mădălin Piperea, care egalează (75-75) când mai sunt două minute şi au 79-77 la o distanţă de doar 25 de secunde de finalul meciului. F.Ferenczi de la CSM reuşeşte însă egalarea la ultimul atac al gazdelor şi partida este dusă astfel în prelungiri. CSBT începe bine şi timpul suplimentar, dar în minutele ce urmează ardelencele se desprind pe fondul ineficienţei ofensive a oaspetelor. Aşa s-a scris istoria acestei confruntări, disputată în mare parte într-o notă de echilibru. Ca şi în meciurile de la Sf.Gheorghe şi Galaţi, baschetbalistele din reşedinţa judeţului Teleorman „au ţinut aproape” de adversare, insuficient însă pentru victorie…

CSM a avut în teren pe K.Whittington – 22 puncte (plus 10 recuperări), K.Baltic – 22 p, M.Tavic – 11 (1×3) p, M.Batey – 11 p, A.Olah – 10 (1×3) p, F.Ferenczi – 10 p, R.Laza – 4 p şi A.Pop – 2 p. La CSBT au evoluat Shanita Arnold – 27 (7×3) puncte, Carla Bartee – 18 (1×3) p şi 14 recuperări, Megan Mullings – 18 p, Sattoria Rule – 7 (1×3) p, Mihaela Mihai – 6 (1×3) p, Ivana Grbic – 5 p, Alina Chivu – 3 p şi Alina Podar.

Din caseta statistică rezultă că la echipa din Alexandria a lipsit căpitanul Viorela Voicu, o singură jucătoare, Carla Bartee, fiind prezentă în toate cele 45 de minute. De asemenea, Shanita Arnold, cu şapte aruncări de trei puncte (!), a fost în teren aproape tot timpul (44: 33). De altfel, liderii acestei partide sunt de la CSBT la puncte înscrise (Shanita Arnold) şi recuperări (Carla Bartee). Superioritate pentru teleormănence şi la aruncările din afara semicercului, zece faţă de numai două ale gazdelor. Din fotoliul de „spectator” în faţa laptopului, nu pot să nu remarc faptul că în timp ce sătmărencele antrenate de J.Araujo Peres au avut din partea arbitrilor 26 de lovituri libere, CSBT a beneficiat de numai şase… În aceste condiţii, oaspetele puteau obţine mai mult dacă Sattoria Rule, cu circa 20 de minute jucate, ar fi avut un aport ofensiv mai consistent. Observaţia este valabilă şi pentru Alina Chivu, de la care în general aştept mai mult în actualul campionat. Două baschetbaliste au reuşit în această întâlnire double-double, Carla Bartee (CSBT) şi K.Whittington (CSM).

Parcurgând celelalte rezultate din această etapă intermediară, nu pot să nu remarc surprinzătoarea înfrângere a Universităţii Goldiş ICIM Arad (la care joacă şi fosta marcatoare bună de la CSBT, M.Stroman) în faţa promovatei în Liga Naţională – Politehnica Naţional Iaşi (63-71). CSM Târgovişte, cu experimentatele sale  jucătoare din SUA, s-a impus în aparentul derby de la Galaţi (72-53), în timp ce campioana ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe a obţinut o victorie confortabilă, normală, la Tg.Mureş (101-64). O altă confruntare, poate cea mai importantă din această etapă, între Universitatea Cluj Napoca şi Olimpia CSU Braşov, s-a încheiat cu succesul gazdelor (83-68), dar antrenorul oaspetelor, Dan Calancea, a lăsat să se înţeleagă într-o declaraţie „caldă” că arbitrajul a defavorizat formaţia pe care o pregăteşte. Deocamdată, două echipe din totalul de zece rămân neînvinse după patru etape, Universitatea Cluj-Napoca (liderul clasamentului) şi CSM Târgovişte, care înregistrează o restanţă, cu CSBT Alexandria. Trei grupări din subsolul clasamentului, Arad, Alexandria şi Tg.Mureş, nu au reuşit victoria în această ediţie nouă a Ligii Naţionale de baschet feminin, care pare mult mai echilibrată decât în anii anteriori.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Rezultate foarte bune pentru Sportivii Secţiei de Karate la Cupa României de Karate SKDUN 2024

În perioada 11-12.05.2024 sportivii Secţiei de Karate din cadrul CSM ALEXANDRIA, aflaţi sub pregătirea lui Sensei Caracaleanu Sorin Gabriel...