22.8 C
Judeţul Teleorman
marți, septembrie 29, 2020

Rezultate alegeri europarlamentare pe localităţi, în Teleorman: PSD-47,5%, PNL-26,6%, USR-PLUS-8,7%

Articole noi

Eugen Pîrvulescu: Unii competitori au jucat cu PSD. I-aş aminti pe Coliu, Niţulescu, Sami Calotă şi chiar Iordan

Preşedintele PNL Teleorman aruncă bomba. Câţiva dintre competitori, ideologic situaţi pe dreapta, au avut înţelegeri cu PSD, susţinându-l pe...

Teleormănenii pot cumpăra din nou „vechimea în muncă”. Contribuția poate fi achitată pentru cel mult 6 ani anteriori încheierii contractului

Începând cu data de 28.09.2020 a intrat în vigoare Ordonanța de Urgență nr. 163/24.09.2020 privind cumpărarea de vechime pentru...

Crește numărul teleormănenilor infectați cu CORONAVIRUS. 51 de persoane depistate POZITIV, într-o singură zi

Până astăzi, 29 septembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 125.414 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID...
Info TRhttps://infotr.ro
Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Peste 310.000 de cetăţeni teleormăneni cu drept  ce vot au fost chemaţi duminică la urne pentru a-şi alege viitorii deputaţi din Parlamentul European. Dintre aceştia 135.315 au votat pe listele permanente şi speciale, 23.225 pe cele suplimentare, 3.300 de persoane au solicitat urna mobile, prezenţa la vot fiind de 52,23%.

După numărarea voturilor şi centralizarea rezultatelor din cele 334 de secţii de votare PSD a obţinut 74.358 de voturi, adică 47,5%, PNL -41.727  de voturi-26,6%, USR-PLUS-13.761 de voturi-8,7%, ALDE-6981 de voturi-4,4%, PMP-6.733 de voturi-4,3% şi PRO România-6.543 de voturi-4,1%.

NR. CRTLOCALITATEAVoturi valabile exprimatePSDPSD%PNLPNL%
1ALEXANDRIA17771661537,22%387921,83%
2ROSIORII DE VEDE9321344036,91%184119,75%
3TURNU MĂGURELE9367368039,29%258727,62%
4VIDELE4721207243,89%107022,66%
5ZIMNICEA5276252347,82%115321,85%
6BALACI85356866,59%10111,84%
7BĂBĂIŢA92762267,10%15116,29%
8BECIU65333351,00%20230,93%
9BEUCA84348757,77%22226,33%
10BLEJEŞTI1996136868,54%26413,23%
11BOGDANA127686467,71%16713,09%
12BOTOROAGA253268927,21%140055,29%
13BRAGADIRU114442737,33%55548,51%
14BRÂNCENI134970352,11%38428,47%
15BUJORENI61132453,03%13021,28%
16BUJORU63220933,07%30848,73%
17BUZESCU164142826,08%98459,96%
18CĂLINEŞTI1472104070,65%21614,67%
19CĂLMĂŢUIU119383870,24%28924,22%
20CĂLMĂŢUIU DE SUS88958766,03%16018,00%
21CERVENIA97657358,71%23824,39%
22CIOLĂNEŞTI83443852,52%13916,67%
23CIUPERCENI90343247,84%29532,67%
24CONŢEŞTI1559116774,86%1479,43%
25COSMEŞTI123815012,12%766,14%
26CRÂNGENI108361356,60%22420,68%
27CRÂNGU70348969,56%11316,07%
28CREVENICU79646358,17%18322,99%
29DIDEŞTI46115934,49%24252,49%
30DOBROTEŞTI166191855,27%30718,48%
31DRACEA84137844,95%32238,29%
32DRĂCŞENEI80651063,28%20024,81%
33DRĂGĂNEŞTI DE VEDE71823933,29%22631,48%
34DRĂGĂNEŞTI-VLAŞCA157246929,83%64941,28%
35FÂNTÂNELE87147754,76%27531,57%
36FRĂSINET86632137,07%15618,01%
37FRUMOASA106062358,77%22120,85%
38FURCULEŞTI129347236,50%58445,17%
39GĂLĂTENI115170461,16%24421,20%
40GRATIA1432104372,84%15811,03%
41ISLAZ2219116652,55%54124,38%
42IZVOARELE108048945,28%37935,09%
43LISA87525028,57%52459,89%
44LIŢA111656150,27%25222,58%
45LUNCA93548551,87%11912,73%
46MĂGURA150499065,82%20113,36%
47MĂLDĂENI166869641,73%51931,12%
48MÂRZĂNEŞTI182668237,35%79643,59%
49MERENI107723922,19%70665,55%
50MOŞTENI8778910,15%70680,50%
51MAVRODIN82749059,25%14617,65%
52NANOV167878546,78%50430,04%
53NĂSTURELU94421622,88%37940,15%
54NECŞEŞTI67619929,44%18427,22%
55NENCIULEŞTI94444847,46%18619,70%
56OLTENI141147033,31%26618,85%
57ORBEASCA2699162760,28%48918,12%
58PERETU240674430,92%69829,01%
59PIATRA159153033,31%63639,97%
60PIETROŞANI114557149,87%28825,15%
61PLOPII-SLĂVITEŞTI131456943,30%65249,62%
62PLOSCA194660831,24%93548,05%
63POENI130378860,48%18314,04%
64POROSCHIA2798188267,26%38513,76%
65PURANI90238342,46%35839,69%
66PUTINEIU111752146,64%41937,51%
67RĂDOIEŞTI76345259,24%17122,41%
68RĂSMIREŞTI43511726,90%21449,20%
69SALCIA133782161,41%28121,02%
70SĂCENI57332757,07%15026,18%
71SAELELE142798168,75%18212,75%
72SÂRBENI64129546,02%13921,68%
73SCRIOAŞTEA169692154,30%34220,17%
74SCURTU MARE91555760,87%18420,11%
75SEACA98652052,74%35335,80%
76SEGARCEA-VALE143785559,50%37125,82%
77SFINŢEŞTI46717737,90%4910,49%
78SILIŞTEA102041740,88%26626,08%
79SILIŞTEA-GUMEŞTI95632534,00%37138,81%
80SLOBOZIA MÂNDRA86463273,15%11212,96%
81SMÂRDIOASA95560162,93%19820,73%
82STEJARU107987681,19%958,80%
83SUHAIA101329228,83%52852,12%
84ŞTOROBĂNEASA127474958,79%34326,92%
85TALPA124494575,96%17814,31%
86TĂTĂRĂŞTII DE JOS131889768,06%24818,82%
87TĂTĂRĂŞTII DE SUS139240429,02%83860,20%
88TRAIAN81247558,50%16420,20%
89TRIVALEA-MOŞTENI103172470,22%13613,19%
90TROIANUL127944234,56%55643,47%
91ŢIGĂNEŞTI2393155965,15%42317,68%
92UDA-CLOCOCIOV71646464,80%15421,51%
93VÂRTOAPE154732220,81%94961,34%
94VEDEA1907155281,38%19110,02%
95VIIŞOARA96026427,50%54456,67%
96VITĂNEŞTI159394659,38%38524,17%
97ZÂMBREASCA68351975,99%9914,49%


- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Recente

Eugen Pîrvulescu: Unii competitori au jucat cu PSD. I-aş aminti pe Coliu, Niţulescu, Sami Calotă şi chiar Iordan

Preşedintele PNL Teleorman aruncă bomba. Câţiva dintre competitori, ideologic situaţi pe dreapta, au avut înţelegeri cu PSD, susţinându-l pe...

Teleormănenii pot cumpăra din nou „vechimea în muncă”. Contribuția poate fi achitată pentru cel mult 6 ani anteriori încheierii contractului

Începând cu data de 28.09.2020 a intrat în vigoare Ordonanța de Urgență nr. 163/24.09.2020 privind cumpărarea de vechime pentru perioade de cel mult 6...

Crește numărul teleormănenilor infectați cu CORONAVIRUS. 51 de persoane depistate POZITIV, într-o singură zi

Până astăzi, 29 septembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 125.414 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19) iar 100.636 de...

PNL Teleorman acuză fraude la votul de duminică. Liberalii vor cere în instanță renumărarea voturilor pentru președintele CJ

PNL Teleorman a obținut un rezultat ISTORIC la alegerile locale de duminică. Aceasta este concluzia la care au ajuns liberalii din județ, după închiderea...

ANM a prelungit avertizarea cod galben de instabilitate atmosferică în Teleorman

Administraţia Naţională de Meteorologie a prelungit avertizare de cod galben pentru judeţul Teleorman. Fenomenele vizate sunt: instabilitate atmosferică temporar accentuată, ploi însemnate cantitativ. Începând de...

Articole similare