13.6 C
Judeţul Teleorman
sâmbătă, aprilie 10, 2021

Rezultate alegeri europarlamentare pe localităţi, în Teleorman: PSD-47,5%, PNL-26,6%, USR-PLUS-8,7%

Articole noi

Decizie CLSU Alexandria: Restricţiile privind limitarea răspândirii SARS Cov 2 se menţin, în următoarele două săptămâni

Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă, întrunit în şedinţă extraordinară în data de 09.04.2021, a adoptat o hotărâre prin...

Județul Teleorman ar putea intra în scenariul ROȘU. Astăzi, s-a atins pragul critic de 3 cazuri la mia de locuitori

Astăzi, în județul Teleorman s-a atins pragul critic de 3 cazuri de infectare cu COVID 19 la mia de...

Declarație de presă- deputat Maria Stoian: Investiții europene pentru comunitățile locale prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență propus de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a fost adoptat miercuri, 7 aprilie,...
Info TRhttps://infotr.ro
Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Peste 310.000 de cetăţeni teleormăneni cu drept  ce vot au fost chemaţi duminică la urne pentru a-şi alege viitorii deputaţi din Parlamentul European. Dintre aceştia 135.315 au votat pe listele permanente şi speciale, 23.225 pe cele suplimentare, 3.300 de persoane au solicitat urna mobile, prezenţa la vot fiind de 52,23%.

După numărarea voturilor şi centralizarea rezultatelor din cele 334 de secţii de votare PSD a obţinut 74.358 de voturi, adică 47,5%, PNL -41.727  de voturi-26,6%, USR-PLUS-13.761 de voturi-8,7%, ALDE-6981 de voturi-4,4%, PMP-6.733 de voturi-4,3% şi PRO România-6.543 de voturi-4,1%.

NR. CRTLOCALITATEAVoturi valabile exprimatePSDPSD%PNLPNL%
1ALEXANDRIA17771661537,22%387921,83%
2ROSIORII DE VEDE9321344036,91%184119,75%
3TURNU MĂGURELE9367368039,29%258727,62%
4VIDELE4721207243,89%107022,66%
5ZIMNICEA5276252347,82%115321,85%
6BALACI85356866,59%10111,84%
7BĂBĂIŢA92762267,10%15116,29%
8BECIU65333351,00%20230,93%
9BEUCA84348757,77%22226,33%
10BLEJEŞTI1996136868,54%26413,23%
11BOGDANA127686467,71%16713,09%
12BOTOROAGA253268927,21%140055,29%
13BRAGADIRU114442737,33%55548,51%
14BRÂNCENI134970352,11%38428,47%
15BUJORENI61132453,03%13021,28%
16BUJORU63220933,07%30848,73%
17BUZESCU164142826,08%98459,96%
18CĂLINEŞTI1472104070,65%21614,67%
19CĂLMĂŢUIU119383870,24%28924,22%
20CĂLMĂŢUIU DE SUS88958766,03%16018,00%
21CERVENIA97657358,71%23824,39%
22CIOLĂNEŞTI83443852,52%13916,67%
23CIUPERCENI90343247,84%29532,67%
24CONŢEŞTI1559116774,86%1479,43%
25COSMEŞTI123815012,12%766,14%
26CRÂNGENI108361356,60%22420,68%
27CRÂNGU70348969,56%11316,07%
28CREVENICU79646358,17%18322,99%
29DIDEŞTI46115934,49%24252,49%
30DOBROTEŞTI166191855,27%30718,48%
31DRACEA84137844,95%32238,29%
32DRĂCŞENEI80651063,28%20024,81%
33DRĂGĂNEŞTI DE VEDE71823933,29%22631,48%
34DRĂGĂNEŞTI-VLAŞCA157246929,83%64941,28%
35FÂNTÂNELE87147754,76%27531,57%
36FRĂSINET86632137,07%15618,01%
37FRUMOASA106062358,77%22120,85%
38FURCULEŞTI129347236,50%58445,17%
39GĂLĂTENI115170461,16%24421,20%
40GRATIA1432104372,84%15811,03%
41ISLAZ2219116652,55%54124,38%
42IZVOARELE108048945,28%37935,09%
43LISA87525028,57%52459,89%
44LIŢA111656150,27%25222,58%
45LUNCA93548551,87%11912,73%
46MĂGURA150499065,82%20113,36%
47MĂLDĂENI166869641,73%51931,12%
48MÂRZĂNEŞTI182668237,35%79643,59%
49MERENI107723922,19%70665,55%
50MOŞTENI8778910,15%70680,50%
51MAVRODIN82749059,25%14617,65%
52NANOV167878546,78%50430,04%
53NĂSTURELU94421622,88%37940,15%
54NECŞEŞTI67619929,44%18427,22%
55NENCIULEŞTI94444847,46%18619,70%
56OLTENI141147033,31%26618,85%
57ORBEASCA2699162760,28%48918,12%
58PERETU240674430,92%69829,01%
59PIATRA159153033,31%63639,97%
60PIETROŞANI114557149,87%28825,15%
61PLOPII-SLĂVITEŞTI131456943,30%65249,62%
62PLOSCA194660831,24%93548,05%
63POENI130378860,48%18314,04%
64POROSCHIA2798188267,26%38513,76%
65PURANI90238342,46%35839,69%
66PUTINEIU111752146,64%41937,51%
67RĂDOIEŞTI76345259,24%17122,41%
68RĂSMIREŞTI43511726,90%21449,20%
69SALCIA133782161,41%28121,02%
70SĂCENI57332757,07%15026,18%
71SAELELE142798168,75%18212,75%
72SÂRBENI64129546,02%13921,68%
73SCRIOAŞTEA169692154,30%34220,17%
74SCURTU MARE91555760,87%18420,11%
75SEACA98652052,74%35335,80%
76SEGARCEA-VALE143785559,50%37125,82%
77SFINŢEŞTI46717737,90%4910,49%
78SILIŞTEA102041740,88%26626,08%
79SILIŞTEA-GUMEŞTI95632534,00%37138,81%
80SLOBOZIA MÂNDRA86463273,15%11212,96%
81SMÂRDIOASA95560162,93%19820,73%
82STEJARU107987681,19%958,80%
83SUHAIA101329228,83%52852,12%
84ŞTOROBĂNEASA127474958,79%34326,92%
85TALPA124494575,96%17814,31%
86TĂTĂRĂŞTII DE JOS131889768,06%24818,82%
87TĂTĂRĂŞTII DE SUS139240429,02%83860,20%
88TRAIAN81247558,50%16420,20%
89TRIVALEA-MOŞTENI103172470,22%13613,19%
90TROIANUL127944234,56%55643,47%
91ŢIGĂNEŞTI2393155965,15%42317,68%
92UDA-CLOCOCIOV71646464,80%15421,51%
93VÂRTOAPE154732220,81%94961,34%
94VEDEA1907155281,38%19110,02%
95VIIŞOARA96026427,50%54456,67%
96VITĂNEŞTI159394659,38%38524,17%
97ZÂMBREASCA68351975,99%9914,49%


- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Recente

Decizie CLSU Alexandria: Restricţiile privind limitarea răspândirii SARS Cov 2 se menţin, în următoarele două săptămâni

Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă, întrunit în şedinţă extraordinară în data de 09.04.2021, a adoptat o hotărâre prin...

Articole similare