19.6 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

LIGA NAŢIONALĂ DE BASCHET FEMININ / Victorie superbă în deplasare, la Tg.Mureş, pentru CSBT Alexandria

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

CSBT Alexandria a reuşit miercuri seara, în etapa a XIV-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, un succes important, primul în deplasare din actualul sezon competiţional. Confruntarea dintre ACS BC Sirius Tg.Mureş şi echipa din reşedinţa judeţului Teleorman s-a încheiat cu scorul de 78-85 (23-19, 21-25, 22-17, 12-24), fiind infirmate astfel pronosticurile referitoare la această partidă în care s-au întâlnit două grupări cu puţine victorii în ediţia 2016-2017 a campionatului. Chiar dacă în tur, la Bucureşti, elevele antrenorului Mădălin Piperea au învins categoric (88-51), ardelencele păreau favorite acum, mai ales după ce au învins pe Universitatea Cluj-Napoca (114-106) şi au pierdut greu meciul din etapa trecută, în faţa liderului – ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe.

Potrivit transmisiei live de pe site-ul Federaţiei Române de Baschet, BC Sirius a început disputa în formula C.Daniel, T.Laudermill, A.Robinson, I.Lovasz şi T.McCune, de partea cealaltă fiind trimise în teren Ivana Grbic, Megan Mullings, Sattoria Rule, Viorela Voicu şi Shanita Arnold. Oaspetele au început mai bine, însă mureşencele au egalat repede (4-4), pentru a se distanţa apoi la nouă puncte (13-4) la jumătatea primului sfert. Şi poate avansul s-ar fi mărit dacă „alexăndreanca” Carla Bartee, venită de pe banca de rezerve, nu ar fi reuşit trei aruncări din afara semicercului. Sfertul doi aduce la conducere CSBT (23-24), dar gazdele revin. De altfel, tabela electronică consemnează reveniri succesive, fără desprinderi importante. Este egalitate şi la finalul reprizei I (44-44), însă teleormănencele sunt câştigătoarele acestui sfert. Reţin până aici procentajul maxim obţinut de Carla Bartee la aruncările de trei puncte (4 din 4), aproape jumătate din „zestrea” CSBT reprezentând contribuţia americancei. La BC Sirius C.Daniel este cea mai bună marcatoare, cu 18 puncte.

Începe sfertul trei în aceeaşi notă de echilibru, spectacolul fiind asigurat în acest interval de opt reuşite din aruncări de „trei”, câte patru pentru fiecare echipă. Totuşi, înaintea ultimului sfert gazdele au un avans de 5 puncte, care poate fi decisiv. Pentru ca apoi, cu circa patru minute înainte de final, ardelencele să aibă chiar un liniştitor 74-65. Numai că oaspetele nu sunt de acord cu perspectiva unei înfrângeri şi, surprinzător, obţin egalarea (74-74), pentru a lua avans (76-77) după ce Sattoria Rule mai duce mingea prin inel din afara semicercului. Când mai sunt 81 de secunde, Rule repetă aruncarea şi 78-82 dă speranţe într-un succes pentru CSBT. Gazdele nu prea mai găsesc coşul, comit faulturi şi astfel Shanita Arnold şi aceeaşi Sattoria Rule măresc din lovituri libere diferenţa până la rezultatul final: 78-85.

O victorie superbă, în urma căreia echipa pregătită de tehnicianul Mădălin Piperea trebuie să capete încredere pentru confruntările dificile din etapele care au mai rămas din actuala ediţie a Ligii Naţionale de baschet feminin. La Tg.Mureş, Sattoria Rule a făcut probabil cel mai bun meci de când s-a transferat la Alexandria, americanca Carla Bartee reuşind pentru a noua oară (din 13 jocuri) double-double. Pentru BC Sirius au evoluat C.Daniel – 32 (2×3) puncte, T.Laudermill – 15 (3×3) p, A.Robinson – 8 p, T.McCune – 8 p, I.Lovasz – 6 (2×3) p, E.Gal – 6 (2×3) p şi A.Pop – 3 (1×3) p.  La CSBT au jucat Carla Bartee – 29 (5×3) puncte şi 15 recuperări, Sattoria Rule – 25 (6×3) p, Megan Mullings – 8 (1×3) p, Shanita Arnold – 7 p, Alina Podar – 7 (1×3) p, Viorela Voicu – 5 p, Ivana Grbic – 4 p, Mihaela Mihai şi Alina Chivu. Aşadar, a fost un meci spectaculos cu 163 de puncte în total, “sarea şi piperul” asigurându-se prin 23 (!) de reuşite de “trei”. Deocamdată, formaţia din Teleorman a urcat pe locul opt cu 17 puncte, făcând rocadă în clasament cu ACS BC Sirius Tg.Mureş.

Tot miercuri s-au înregistrat rezultatele Phoenix Galaţi – Olimpia CSU Braşov 82-84, Universitatea Goldiş ICIM Arad – ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe 63-69 şi CSM Satu Mare – CSM Târgovişte 48-70. În următoarea etapă a Ligii Naţionale de baschet feminin CSBT, care va susţine restanţa cu CSM Târgovişte pe 1 februarie, întâlneşte acasă pe Universitatea Goldiş ICIM Arad (14 ianuarie). Vacanţă de sărbători nu prea este, deoarece până atunci sunt programate meciurile din Cupa României. Pe 4 ianuarie la Alexandria are loc partida CSBT – Phoenix Galaţi, returul urmând a se juca pe 8 ianuarie.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alexandria face angajări. Se caută infirmieră şi asistenţi medicali

În următoarea perioadă, câteva instituţii publice şi primării din judeţul Teleorman vor organiza concurs pentru ocuparea unor funcţii declarate...