16.4 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

LIGA NAŢIONALĂ DE BASCHET. Echipa CSBT Alexandria a mai pierdut un meci, în deplasarea de la Braşov

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Sâmbătă, la Braşov, echipa de baschet feminin CSBT Alexandria a continuat seria eşecurilor din actuala ediţie a Ligii Naţionale. Meciul din etapa a 8-a a fost câştigat de formaţia gazdă, Olimpia CSU, cu scorul de 78-67 (28-20, 18-17, 13-16, 19-14). Sigur, ardelencele, cu un parcurs mai bun în acest campionat, şi-au dorit victoria în faţa suporterilor săi, după înfrângerea de la Sf.Gheorghe (62-67). De altfel, dintr-o declaraţie dată la finalul acestei confruntări de antrenorul gazdelor, Dan Calancea, care consideră Alexandria „o echipă valoroasă”, am reţinut că „…victoria noastră a fost fără niciun fel de dubiu”, pentru a adăuga „…fetele au luptat exemplar”.

Potrivit transmisiei live de pe site-ul Federaţiei Române de Baschet, antrenorul Mădălin Piperea a început partida cu S.Arnold, V.Voicu, S.Rule, M.Mullings şi I.Grbic, în timp ce la Olimpia CSU formula de start a inclus pe B.Pesovic, A.Webb, A.Crăciun, M.Houser şi K.Higgins. Cea mai mare parte a primului sfert a stat sub semnul echilibrului, cu alternanţă la conducere pe tabela de marcaj, pentru ca gazdele să se desprindă apoi în ultimele două minute. În sfertul doi, braşovencele şi-au mărit repede avantajul (+13 puncte la jumătate), terminând repriza cu 46-37. Dar, teleormănencele au avut şi momente de joc bun, continuat în sfertul trei cu o eficacitate superioară. Olimpia a avut însă şase puncte în faţă, înaintea sfertului patru. Elevele pregătite de profesorul Mădălin Piperea s-au apropiat apoi la două puncte (59-61 în minutul 33), însă până la finalul meciului tot gazdele au dominat, reuşind să menţină o diferenţă care să nu le dea emoţii. Şi astfel CSBT înregistrează o altă înfrângere, a şaptea, după o evoluţie ce evidenţiază, statistic, că a ţinut pasul cu puternicul său adversar, asemănător disputelor anterioare din deplasările de la Sf.Gheorghe, Galaţi, Târgovişte, Satu Mare sau Arad. Doar atât…

Şi o altă remarcă. Din nou între cele mai bune jucătoare de la echipa adversă se află o baschetbalistă care în trecut a evoluat la CSBT. De data aceasta exemplul îl constituie americanca A.Webb, care a reuşit 17 puncte şi opt recuperări.

Pentru Olimpia CSU au jucat M.Houser – 20 (2×3) puncte, K.Higgins – 18 p şi 16 recuperări,  A.Webb – 17 (1×3) p  şi   8 recuperări,  B.Pesovic – 9 (1×3) p,  A.Crăciun – 9 (1×3) p, D.Ardelean – 5 (1×3) p, I.Ghizilă şi M.Ferariu. La CSBT au evoluat Shanita Arnold – 17 (3×3) puncte şi 8 pase decisive, Megan Mullings – 16 p şi 14 recuperări, Carla Bartee – 16 p şi 13 recuperări, Sattoria Rule – 7 (1×3) p, Ivana Grbic – 4 p, Viorela Voicu – 4 p, Alina Chivu 3 (1×3) p şi Alina Podar.

Într-un clasament provizoriu Braşovul se află pe locul trei cu 14 puncte, iar Alexandria pe poziţia a şasea cu 9 puncte. Liderul clasamentului la zi este Universitatea Cluj Napoca, echipă ce a învins greu sâmbătă pe CSM Târgovişte (74-70), ambele formaţii având câte 15 puncte. Pentru următoarele trei săptămâni este prevăzută o pauză competiţională, în ultima etapă a turului Ligii Naţionale de baschet feminin (27 noiembrie) CSBT Alexandria având confruntarea pe teren propriu cu Politehnica Naţional Iaşi.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alexandria face angajări. Se caută infirmieră şi asistenţi medicali

În următoarea perioadă, câteva instituţii publice şi primării din judeţul Teleorman vor organiza concurs pentru ocuparea unor funcţii declarate...