11 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

LIGA 3 DE FOTBAL / DUPĂ 40 DE ZILE, CSM ALEXANDRIA SIMTE DIN NOU GUSTUL VICTORIEI

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

CSM Alexandria s-a impus acasă în etapa a IX-a a Ligii 3 de fotbal, seria a III-a, ediţia 2018-2019, în faţa echipei FC Pucioasa, cu 2-0. Aşa cum anticipam, confruntarea nu a fost deloc uşoară pentru gazdele ce doreau să iasă, după o pauză de peste 40 de zile, din pasa neagră care i-a trimis în subsolulul clasamentului. Oaspeţii, care au pierdut destul de greu şi la Turnu Măgurele, dintr-un  penalti, au venit cu  lecţia bine învăţată: apărare supraaglomerată şi, dacă se poate, rare contraatacuri. Alexăndrenii au repetat din start „scenariul” de la ultimul meci de pe teren propriu, cu FC Voluntari II, ocaziile fiind ratate cu seninătate. Numai că mulţi privitori se gândeau să nu se întâmple ca atunci, când ilfovenii au plecat până la urmă cu toate cele trei puncte…
Şi în repriza a doua tactica defensivă a celor de la FC Pucioasa a invitat teleormănenii să atace, cu determinare, pentru a reuşi golul izbăvitor. Acesta a venit abia spre final, contribuţia fiind decisivă din partea noilor intraţi în teren. În urma unor combinaţii purtate în viteză, mai întâi Moldovan (min.85) şi apoi Vintilă (min.89) au adus liniştea în tabăra locală. Înclusiv în rândurile suporterilor, care aşteaptă o revenire a CSM-ului în apropierea podiumului. Atenţie însă la cartonaşele galbene. Nu înţeleg cum alexăndrenii intră uşor la „contre” cu arbitrii, care, cu siguranţă, nu vor reveni asupra deciziilor, dar pot trimite jucătorii respectivi la vestiare…Iată şi formula folosită de antrenori aflaţi şi ei sub presiune: Olteanu – Ciocoteală, Sîrbu, Borţosu, Căpăţînă (Popa), Vîlcică, Boşoteanu, Cîmpanu (Moldoveanu), Desculţu (Vintilă), Mitran, Radu.
Aşadar, o victorie importantă, muncită, care trebuie confirmată în disputa următoare, când la Alexandria va ajunge surprinzătorul lider din seria a III, Flacăra Horezu, o nou promovată, totuşi, în Liga 3. Că singura echipă din judeţul Vâlcea în această ligă este un adversar puternic, o dovedeşte rezultatul lor, 1-0 cu Turris Oltul Tr.Măgurele, principala candidată la promovare în eşalonul superior. Apoi, uitându-ne în clasament, observăm că gruparea din oraşul ceramicii populare are şi cea mai bună apărare, doar patru goluri în nouă etape. Cealaltă formaţie din Teleorman, Sporting Roşiori, a reuşit să lege victoria categorică din deplasare cu Viitorul Domneşti de proaspătul succes de acasă, învinsa ei fiind incomoda Flacăra Moreni (1-0). Unicul gol a fost înscris de Scumpu în minutul 81.
După nouă etape, Turris Oltul, aflată la prima înfrângere în campionat, este în clasament pe locul 3 (18 puncte), CSM Alexandria pe 12 (11 puncte) şi Sporting Roşiori pe 13 (8 puncte).

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alexandria face angajări. Se caută infirmieră şi asistenţi medicali

În următoarea perioadă, câteva instituţii publice şi primării din judeţul Teleorman vor organiza concurs pentru ocuparea unor funcţii declarate...