19.2 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

HANDBAL MASCULIN / DIVIZIA A. Echipa Atletico Alexandria a câştigat derby-ul cu Danubius Galaţi

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Atletico Alexandria a învins miercuri seara, acasă, pe Danubius Galaţi cu scorul de 27-24 (13-11) într-un meci care a contat pentru etapa a XIII-a a Diviziei A de handbal masculin. Partida se anunţa a fi una echilibrată, cele două grupări aflându-se în zona de mijloc a clasamentului la zi. Este adevărat, oaspeţii au venit în reşedinţa judeţului Teleorman cu un plus de trei puncte (15 faţă de, respectiv, 12) în ierarhia Seriei A. Disputa a început sub semnul echilibrului, echipele alternând la conducere pe tabela de marcaj. Cei doi antrenori, care s-au agitat mult pe marginea terenului, au pus accent pe apărarea agresivă, soldată pe parcurs cu nu puţine cartonaşe galbene, lovituri de la şapte metri şi eliminări de două minute. De altfel, cred că diferenţa s-a făcut prin faptul că elevii antrenorului Liviu Candidatu s-au apărat bine foarte sus, în condiţiile în care moldovenii au preferat să aglomereze jocul în zona centrală. După un avantaj de partea lui Atletico la pauză, mărit imediat la trei puncte, în continuarea reprizei a doua s-au înregistrat mai multe egalităţi, gălăţenii fiind cei care au venit de fiecare dată din spate pe tabelă. La 21-21, două intervenţii excelente de portar (una din lovitură de la 7 metri) au dus apoi la 23-21 pentru Atletico. De aici, până la final, gazdele au condus permanent, spre bucuria publicului entuziast din sala de sport a Şcolii generale nr.7. În concluzie, am asistat la o confruntare frumoasă, spectaculoasă pe alocuri, cu jucători care au dat dovadă de multă determinare. Poate prea multă în ultimele minute, când nervii oaspeţilor au cedat pe teren şi pe banca tehnică. Lucrurile s-au limpezit însă repede şi handbaliştii din cele două echipe şi-au strâns mâinile în mod sportiv.

În urma acestui rezultat, Atletico a urcat pe poziţia a şaptea, cu 15 puncte acumulate după cinci victorii şi tot atâtea înfrângeri. O zestre asemănătoare este şi în dreptul formaţiei Danubius Galaţi, locul şase pe care se află aceasta fiind urmarea unui golaveraj superior.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alexandria face angajări. Se caută infirmieră şi asistenţi medicali

În următoarea perioadă, câteva instituţii publice şi primării din judeţul Teleorman vor organiza concurs pentru ocuparea unor funcţii declarate...