Dosare penale pentru doi teleormăneni, prinşi în trafic de poliţiştii giurgiuveni. În cazul unuia dintre ei, oamenii legii au descoperit că avea permisul suspendat, iar celălat conducea autoturismul pe drumurile publice sub influenţa băuturilor alcoolice.
Conform IPJ Giurgiu, la data de 24 octombrie a.c., poliţiştii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe raza oraşului Mihăileşti, judeţul Giurgiu, un bărbat de 43 de ani, din localitatea Baciu, judeţul Teleorman, în timp ce conducea un autoturism, aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drager care a indicat o valoare de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus spital pentru recoltarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză, a fost întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.
Aceeaşi sursă precizează că, la data de 25 octombrie a.c., poliţiştii Secţiei nr. 5 de Poliţie Rurală Giurgiu au depistat un tânăr de 23 de ani, din comuna Bujoru, judeţul Teleorman, în timp ce conducea un autoturism pe DN 5C, în localitatea Malu, având dreptul de a conduce suspendat în perioada 13.10 – 11.12.2020. A fost întocmit dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere.