Polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Alexandria efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție provizoriu în formă continuată și amenințare, față de un bărbat.
„La data de 1 iunie a.c., polițiștii au fost sesizați despre faptul că un bărbat și-ar fi amenințat soția și ar fi încălcat ordinul de protecție provizoriu. Polițiștii deplasați la fața locului au constatat faptul că bărbatul s-ar fi deplasat de două ori la locuința soției sale din comuna Țigănești și ar fi amenințat-o pe aceasta, încălcând astfel măsurile dispuse prin ordinul de protecție provizoriu. În urma administrării probatoriului, față de bărbat a fost dispusă măsura reținerii. Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alexandria”, se arată într-un comunicat de presă al IPJ Teleorman.
Și oamenii legii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Crângu efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție, față de un bărbat.
Potrivit IPJ Teleorman: „La data de 22.04.2026, împotriva bărbatului a fost emis ordin de protecție de către Judecătoria Turnu Măgurele, prin care s-a dispus ca acesta să păstreze o distanță de 50 de metri de soția sa și de domiciliul acesteia. La data de 1 iunie a.c., bărbatul s-ar fi apropiat de locuința soției sale, încălcând astfel măsurile dispuse prin ordinul de protecție. În urma administrării probatoriului, față de bărbat a fost dispusă măsura reținerii. Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Turnu Măgurele”.





