vineri, aprilie 19, 2024

CSBT Alexandria a obţinut prima victorie în Liga Naţională de baschet feminin

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Echipa de baschet feminin CSBT Alexandria a obţinut sâmbătă seara prima victorie din noua ediţie a Ligii Naţionale. După trei eşecuri consecutive în deplasare, la Sf.Gheorghe, Galaţi şi Satu Mare, gruparea din reşedinţa judeţului Teleorman a jucat “acasă” în Sala Rapid din  Bucureşti cu nou-promovata ACS BC Sirius Tg.Mureş, pe care a învins-o cu 88-51 (21-12, 20-20, 23-13, 24-6). Cu excepţia sfertului doi, elevele pregătite de profesorul Mădălin Piperea au dominat această partidă care a pus faţă-n faţă codaşele clasamentului la zi.

Potrivit transmisiei live de pe site-ul Federaţiei Române de Baschet, antrenorul alexăndrencelor a început cu formula Carla Bartee, Ivana Grbic, Megan Mullings, Alina Chivu şi Shanita Arnold, care va rămâne ulterior cel mai mult pe teren. Începutul a fost echilibrat doar în primele trei minute, pentru că apoi, pe fondul ineficacităţii ardelencelor,  teleormănencele s-au desprins pe tabela de marcaj. Sfertul doi pare mai viu disputat, formaţia din Tg.Mureş încercînd reducerea diferenţei de scor. Repriza întâi a consfinţit un avantaj liniştitor (+9) pentru CSBT, care a avut în această perioadă principale marcatoare pe Shanita Arnold şi Megan Mullings cu câte nouă puncte. Partea a doua a confruntării a evidenţiat superioritatea clară a “gazdelor”, care şi-au mărit avansul la 19 puncte (66-45) la capătul sfertului trei, graţie şi reuşitelor din afara semicercului ale Alinei Chivu. Aceeaşi baschetbalistă, aflată sâmbătă într-o bună dispoziţie de joc, dar şi căpitanul echipei, Viorela Voicu, au luat prim planul în sfertul patru. Probabil, o anumită resemnare în tabăra mureşencelor s-a soldat cu un singur punct înscris de ele în ultimele cinci minute (!). La CSBT au intrat şi celelalte jucătoare de pe banca tehnică, Alina Podar, Mihaela Mihai şi Irina Enache, finalul întâlnirii aducând pe tabela electronică un scor categoric. Cu  siguranţă, cele 16  aruncări de  trei puncte, reuşite în egală  măsură de ambele echipe – aşa cum rezultă din caseta statistică – au adus o notă de spectaculozitate acestei confruntări sportive.

Pentru CSBT au jucat Alina Chivu – 21 (5×3) puncte, Shanita Arnold – 18 (2×3) p, Viorela Voicu – 15 p, Megan Mullings – 12 p,  Carla Bartee – 11 p şi 11 recuperări,  Sattoria Rule – 5 (1×3) p, Alina Podar – 3 p, Ivana Grbic – 2 p, Mihaela Mihai – 1 p şi Irina Enache. La ACS  BC Sirius au  evoluat  C.Daniel – 17 (2×3) puncte,  L.Gregory – 14 (2×3) p, T. Laudermill – 11 (2×3) p, K.Meszaros – 5 (1×3) p, E.Gal – 3 (1×3) p, T.Parajdi – 1 p, T.Mc.Cune, A.Pop, B.Bartha şi I.Lovasz.

In alte meciuri din etapa a V-a a LN de baschet feminin s-au înregistrat rezultate normale, surprinzător fiind poate echilibrul din partida CSM Târgovişte – CSM Satu Mare, gazdele câştigând greu, cu 69-64. ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe a învins pe Universitatea Goldiş ICIM Arad (78-51), iar Universitatea Cluj-Napoca a trecut la Iaşi de Politehnica Naţional cu 83-68. Echipa din Cluj-Napoca, neînvinsă, rămâne lider în clasament cu 10 puncte, fără înfrângere fiind şi CSM Târgovişte cu un joc mai puţin disputat. Deocamdată, CSBT Alexandria are cinci puncte, “zestre” modestă în subsolul clasamentului  pentru alte două grupări, cele din Arad şi Iaşi.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Noi contracte de finanțare prin ”Anghel Saligny”. Extindere rețea apă, la Frumoasa, și asfaltare drumuri, în comuna Mârzănești

”Prin intermediul programelor coordonate de Ministerul Dezvoltării, locuitorii au acces egal la servicii de calitate. Avem, deja, exemple de...