13.6 C
Judeţul Teleorman
miercuri, mai 15, 2024

BASCHET FEMININ / Victorie admirabilă pentru CSBT Alexandria în primul meci din Cupa României

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

CSBT Alexandria a învins miercuri seara în sala de sport a Colegiului Naţional Alexandru D.Ghica pe Phoenix Galaţi, cu 78-70 (21-21, 18-16, 24-20, 15-13), în primul meci din faza preliminară a Cupei României, ediţia 2016-2017. Oaspetele păreau preferate de pariori prin prisma locului superior din clasamentul la zi al Ligii Naţionale de baschet feminin, succesul lor din etapa a XI-a a campionatului (84-71), în disputa din reşedinţa judeţului Teleorman, fiind un alt argument pentru pronosticurile favorabile lor. Atmosfera frumoasă de la startul partidei a fost întregită de gestul statornicului prieten al baschetului alexăndrean, informaticianul Florin Stoica, care a dăruit flori tuturor componentelor loturilor. Sigur, „răsfăţată” a fost Mihaela Mihai, cu prilejul zilei sale de naştere.

Dacă antrenorul Mădălin Piperea a început meciul de această dată cu Shanita Arnold, Viorela Voicu, Alina Podar, Ivana Grbic şi Carla Bartee, tehnicianul Eugenio Rodrigues a trimis în teren un cinci alcătuit din K.Rutan, R.Filip, A.Dumitrache, E.Covile şi S.Steenholdt. În condiţiile în care, conform regulamentului FRB, în Cupa României echipele sunt obligate să aibă permanent în joc două baschetbaliste românce. Dorinţa evidentă a teleormănencelor de a-şi lua revanşa a creat o anumită precipitare ineficientă în fazele ofensive şi gălăţencele au profitat pentru a lua iniţiativa în primele minute,chiar şi cu un plus de şapte puncte. Treptat, cu Shanita Arnold într-o zi de graţie, gazdele au echilibrat, au trecut la conducere (12-11), pentru a se distanţa (16-12), dar pe tabela de marcaj a fost egalitate la finalul primului sfert. În continuare, disputa este echilibrată, cu egalităţi şi alternanţe la conducere. Cum „artizanele” victoriei de la Tg.Mureş, Carla Bartee şi Sattoria Rule nu se prea văd, Shanita Arnold  pare de neoprit, şi astfel CSBT are un fragil 39-37 la pauza mare. Mult mai atente în apărare, alexăndrencele reuşesc un sfert trei, de asemenea, favorabil, făcând uitat „măcelul” gălăţencelor (31-16) din perioada respectivă de joc în confruntarea recentă din etapa a XI-a a Ligii Naţionale. Sfertul patru, mai puţin spectaculos, s-a desfăşurat într-o notă de tensiune în ultima sa parte, arbitrii temperând până la urmă mai ales băncile tehnice. Probabil, la Phoenix iritarea venea şi de la faptul că se contura a patra înfrângere consecutivă în ultimele două decade. Sau poate gălăţencelor nu le-a venit să creadă că au de recuperat în circa patru minute 13 puncte (!). De partea cealaltă, gazdele au încheiat cu aceeaşi determinare de care au dat dovadă permanent, scorul final fiind favorabil formaţiei ce a greşit mai puţin.

Din nou am remarcat evoluţia deosebită a Shanitei Arnold (a jucat 40 de minute!), secondată cu brio de Viorela Voicu, Ivana Grbici sau Megan Mullings. Şi Mihaela Mihai s-a zbătut mult, după cum consider că toate jucătoarele folosite de profesorul Mădălin Piperea au avut o contribuţie, mai mare sau mai mică, la aceste succes oarecum surprinzător. Totuşi, Alina Podar a fost departe de ceea ce aşteptam de la ea, o anumită stare de iritare împiedicând-o, cred eu, să-şi pună talentul în valoare. Surprinzător, deoarece ea ştie mai bine decât mine că baschetul este un sport care pretinde spirit de echipă, dar şi inteligenţă şi rezistenţă nervoasă.

Aşadar, CSBT a înregistrat a treia victorie consecutivă din meciurile oficiale, succesul pentru care au muncit din greu fiind meritat. Dovadă şi datele casetei statistice, din care rezultă superioritatea alexăndrencelor la aruncările de două şi trei puncte sau la recuperări. Să sperăm că plusul de încredere căpătat se va vedea în continuarea actualului sezon competiţional. Urmează returul de la Galaţi în Cupa României (8 ianuarie), apoi partidele de acasă cu Arad şi Târgovişte în Liga Naţională. Sunt prilejuri de a aduce alte bucurii teleormănenilor care iubesc acest sport spectaculos, frumos…

În partida cu Phoenix, la CSBT au jucat  Shanita Arnold – 27 (1×3) puncte, Viorela Voicu – 12 p, Ivana Grbic – 8 p (plus opt recuperări), Carla Bartee – 8 (1×3) p, Megan Mullings – 7 p şi 8 recuperări, Mihaela Mihai – 7 (1×3) p, Alina Chivu – 4 (1×3) p, Sattoria Rule – 3 (1×3) p, Alina Podar – 2 p şi Irina Enache. În echipa oaspete, au evoluat R.Filip – 19 puncte, S.Shanice – 18 p, K.Rutan – 14 (3×3) p, E.Covile – 9 p, A.Dumitrache – 6 (1×3) p, J.Jackson – 2 p, K.Nelson – 2 p, B.Fota, C.Badi şi A.Creţu.

În această fază preliminară din Cupa României, miercuri seara, s-au mai înregistrat rezultatele CSM Satu Mare – Olimpia CSU Braşov 78-60 (!) şi Politehnica Naţional Iaşi – ACS BC Sirius Tg.Mureş 61-95. Joi are loc confruntarea dintre Cluj Napoca şi Arad, formaţiile din Sf.Gheorghe şi Târgovişte fiind deja calificate pentru faza următoare a Cupei României, ediţia 2016 – 2017.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alexandria face angajări. Se caută infirmieră şi asistenţi medicali

În următoarea perioadă, câteva instituţii publice şi primării din judeţul Teleorman vor organiza concurs pentru ocuparea unor funcţii declarate...