16.4 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

BASCHET FEMININ. Un nou eşec pentru CSBT Alexandria, care a ajuns la cinci înfrângeri stagionale

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Echipa de baschet feminin CSBT Alexandria a pierdut sâmbătă la Arad partida din etapa a şasea a Ligii Naţionale. Gazdele, Universitatea Goldiş ICIM Arad, aflate la prima  victorie  din actuala  ediţie a campionatului, au câştigat cu 77-72 (26-17, 20-19, 15-19, 16-17). Recunosc faptul că am crezut în posibilitatea elevelor antrenorului Mădălin Piperea de a învinge în această deplasare lungă, pentru că arădencele au avut un start de competiţie mult mai slab decât în anii trecuţi.

Potrivit transmisiei live de pe site-ul Federaţiei Române de Baschet, formaţia locală a condus însă permanent derby-ul codaşelor clasamentului, oaspetele nereuşind nici măcar o dată egalitatea pe tabela de marcaj. Din păcate, aşa cum am anticipat, fosta jucătoare de la CSBT-M.Stroman a fost greu de anihilat, contribuţia ei (21 de puncte în 40 de minute!) fiind hotărâtoare la acest succes al Aradului.

Universitatea Goldiş ICIM a început în formula B.Hadzovic, M.Stroman, J.Karakasevieci, J.Pasic şi D.Moraru, în timp ce la CSBT au fost trimise în teren Carla Bartee, Ivana Grbic, Megan Mullings, Alina Chivu şi Shanita Arnold. Surprinzător, gazdele fac repede 8-1, după mai puţin de trei minute. Avansul s-a menţinut apoi, pentru a fi mărit la finalul primului sfert. Şi în sfertul doi, aparent echilibrat ca scor, arădencele au momente prelungite de dominare, după un plus de 15 puncte la jumătatea lui câştigând repriza I cu 46-36. Ce importanţă va avea acest avantaj în deznodământul final, se va vedea în repriza a doua. Pentru că alexăndrencele, care s-au apropiat în sfertul trei la un singur punct (51-52 în minutul 26), s-au impus în ambele intervale de timp. Insuficient însă pentru a stopa succesul fostei campioane naţionale. Un succes conturat, totuşi, cu greutate, deoarece CSBT a ajuns la trei puncte distanţă (72-75) cu zece secunde înainte de fluierul final al arbitrilor. Dar, aceeaşi M.Stroman a adus liniştea în tabăra bănăţeană, transformând precis două lovituri libere. De remarcat că Bartee a reuşit un nou double-double (al patrulea în şase etape!), în timp ce Sattoria Rule a pus de cinci ori mingea în coş prin aruncări spectaculoase de trei puncte.

La gazde au evoluat M.Stroman-21 (2×3) puncte şi 9 recuperări, J.Pasic-17 (1×3) p, S.McGuire-17 p, B.Hazdovic-15 p, I.Nagy-5 p, J.Karakasevic-2 p, D.Moraru, A.Mercea şi E.Szocs. Pentru CSBT au jucat Sattoria Rule-20 (5×3) puncte, Megan Mullings-17 p, Carla Bartee-17 p (1×3) p şi 16 recuperări, Shanita Arnold-13 (2×3) p,  Alina Chivu-3 (1×3) p, Mihaela Mihai-2 p, Viorela Voicu şi Alina Podar.

Aşadar, teleormănencele s-au aflat din nou aproape de un rezultat bun. Doar aproape… Analiza statistică demonstrează că pe parcursul acestui campionat fetele pregătite de tehnicianul Mădălin Piperea au pierdut în deplasare la echipe situate în prezent în primele cinci locuri (Sf.Gheorghe, Târgovişte şi Galaţi) la diferenţe între 6 şi 9 puncte, după ce gazdele respective nu au avut decât două sferturi din patru în favoarea lor. La Satu Mare meciul a fost pierdut  în prelungiri, iar acum, la Arad, CSBT a marcat de mai multe ori decât adversarul în două sferturi. Şi, atunci, se poate lua în calcul o doză de ghinion, o anumită lipsă de determinare sau insuficienta omogenizare a relaţiilor de joc, la care îndrăznesc să adaug acel mic avantaj pe care de regulă îl asigură arbitrii gazdelor.

Urmează alte două deplasări dificile, la echipe cu pretenţii, cum sunt cele din Cluj-Napoca şi Braşov. După care, în ultima etapă a turului, CSBT va întâlni un adversar apropiat valoric, Politehnica Naţional Iaşi, învingătoare însă într-o deplasare la Arad din etapa a patra. Cum în perioada viitoare a campionatului, la Alexandria va ajunge până la final majoritatea formaţiilor din Liga Naţională de baschet feminin, am credinţa-dincolo de speranţele normale de suporter-că actuala situaţie din clasament se poate îmbunătăţi.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alexandria face angajări. Se caută infirmieră şi asistenţi medicali

În următoarea perioadă, câteva instituţii publice şi primării din judeţul Teleorman vor organiza concurs pentru ocuparea unor funcţii declarate...