11 C
Judeţul Teleorman
marți, mai 14, 2024

BASCHET FEMININ / CSBT Alexandria a învins din nou, categoric, pe Sirius Tg.Mureş în Liga Naţională

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Echipa de baschet feminin CSBT Alexandria a obţinut sâmbătă, acasă, o nouă victorie în Liga Naţională , depăşind destul de lejer pe ACS BC Sirius Tg.Mureş cu 89-69 (19-19, 17-12, 32-22, 21-16). Oaspetele au venit în reşedinţa Teleormanului fără jucătoare remarcate pe parcursul campionatului, cum ar fi C.Daniel, L.Gregory sau T.Laudermil, prezente la singurul lor succes (la Sf.Gheorghe, în Cupa României) din cele cinci meciuri directe din actualul sezon competiţional. Totuşi, sfertul întâi a fost echilibrat, dar mureşencele s-au aflat mai mereu la conducere, oarecum surprinzător. În aceste condiţii, antrenorul Mădălin Piperea, care a început confruntarea cu formula Arnold, Voicu, Rule, Mullings şi Grbic, a apelat la mai multe schimbări încă din primele minute. Sirius, cu Robinson, Pop, Radu, Gal şi Mc.Cune în cinci-ul de bază, a avut şi patru puncte avantaj (16-12), însă alexăndrencele au egalat la 19. Sfertul doi a adus schimbarea aşteptată în tabăra gazdelor, mai atente în apărare, desprinderea minimă de la 26-25 fiind momentul din care pe tabela electronică CSBT a obţinut întâietatea ce o vor deţine până la finalul întâlnirii. După pauza mare, uşor-uşor avansul s-a mărit chiar şi la 16 puncte, graţie îndeosebi poftei de joc a americancelor M.Mullings şi C.Bartee. Nici sfertul patru nu a produs noutăţi, creşterea avantajului la 27 de puncte (86-59) fiind normală în condiţiile în care ardelencele au părut copleşite de resemnare. Aşa că nu este de mirare că tehnicianul Mădălin Piperea şi-a permis să folosească în ultimele minute o formulă de echipă alcătuită numai din românce. Cam aceasta a fost, pe scurt, istoria unui meci cu ceva miză doar pentru teleormănence, dacă am lua în considerare varianta că ele nu au renunţat să joace la victorie, miercuri, partida din deplasare cu fosta campioană a României, Universitatea Goldiş ICIM Arad. Pentru că un succes acolo le-ar putea urca pe locul şapte la finalul fazei a doua a Ligii Naţionale, înainte de play-off.

La CSBT Alexandria au evoluat Megan Mullings – 27 (1×3) puncte şi 7 recuperări, Carla Bartee – 21 (3×3) p şi 8 recuperări, Sattoria Rule – 13 (1×3) p, Shanita Arnold – 10 p şi 5 pase decisive, Mihaela Mihai – 7 (1×3) p şi 6 pase decisive, Viorela Voicu – 6 p, Alina Podar – 5 (1×3) p, Ivana Grbic, Irina Enache şi Lorena Candoi. Pentru Sirius Tg.Mureş au jucat A.Robinson – 23 (1×3) puncte, T.Mc.Cune – 18 p, K.Meszaros – 15 p, A.Feises – 6 (2×3) p, A.Radu – 3 (1×3) p, A.Pop – 2 p, E.Gal – 2 p, T.Parajdi, B.Bartha şi T.Palfi.

Partida nu a ridicat probleme pentru brigada de arbitri formată din Alexandra Stan (Bucureşti), Alexandru Ivan  (Târgovişte) şi Alexandru Stamate (Ploieşti), comisarul FRB fiind Alina Moanţă.

În celălalt joc din grupa 7-10, Universitatea Goldiş ICIM Arad a învins pe Politehnica Naţional Iaşi cu 78-41. Ca urmare, Aradul, cu 35 de puncte, rămâne pe locul şapte, secondată de Alexandria – 34, Tg.Mureş – 27 şi Iaşi – 24. În grupa 1-6 Universitatea Cluj-Napoca a câştigat surprinzător în faţa liderului autoritar al LNBF, ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe (70-57), consolidându-şi astfel locul doi. CSM Târgovişte a pierdut la Braşov (74-80), în timp ce la Satu Mare gazdele au trecut lejer de Phoenix Galaţi (80-65).

Miercuri sunt programate ultimele meciuri din grupa 7-10 a Ligii Naţionale F-2, programul incluzând şi confruntarea dintre Arad şi Alexandria, asupra căreia vom reveni.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Rezultate foarte bune pentru Sportivii Secţiei de Karate la Cupa României de Karate SKDUN 2024

În perioada 11-12.05.2024 sportivii Secţiei de Karate din cadrul CSM ALEXANDRIA, aflaţi sub pregătirea lui Sensei Caracaleanu Sorin Gabriel...